FAQ
Próbka Wiedzy #6
25.06.2024
Dzielimy się tym, co istotne – wiedzą z zakresu diagnostyki olejowej, wydarzeniami z życia laboratorium, informacjami o targach. Neweletter wysyłamy raz w miesiącu, w każdy ostatni wtorek. Jest nam bardzo miło, że są Państwo z nami. 🙂
Wpływ wody na degradację oleju
Woda w produktach naftowych – zagrożenia
Wodę zawartą w produktach naftowych uznaje się za szczególnie szkodliwe zanieczyszczenie. Wysoce niepożądane jest jej działanie korodujące metale czy znacząco pogarszające własności smarne. Należy pamiętać, że woda może przyspieszać degradację bazy olejowej, także dezaktywować dodatki uszlachetniające. Woda obecna w olejach elektroizolacyjnych negatywnie wpływa na ich odporność na przebicie.
Pomimo, iż produkty naftowe są uważane za niemieszalne z wodą, w praktyce niemożliwym jest aby pracujący olej był całkowicie bezwodny. Układy olejowe nigdy nie są idealnie szczelne, nawet jeśli mogą takimi się wydawać. Istotnym źródłem zawodnienia olejów jest absorpcja pary wodnej z powietrza. Para wodna ma tendencję do skraplania się na metalowych powierzchniach elementów maszyn w warunkach ich zmiennej temperatury i w ten sposób również przedostaje się do olejów. Niepokojąca jest obecność w oleju wody pochodzącej
z układu chłodzenia bądź opadów atmosferycznych.
Bezpieczna zawartość wody w olejach w prawidłowo funkcjonujących urządzeniach, w zależności od typu aplikacji oraz warunków pracy, może wynosić od kilku do kilkuset ppm dla olejów na bazie węglowodorów (mineralnych lub syntetycznych na bazie polialfaolefin) lub nawet kilku tysięcy ppm dla olejów na bazie glikoli polialkilenowych.
Formy występowania wody w oleju
- Woda rozpuszczona – jej zawartość jest niższa niż punkt nasycenia, olej pozostaje klarowny i zachowuje swoje własności. Nie jest uważana za zagrożenie dla urządzeń.
- Woda zemulgowana – obserwowane jest zmętnienie oleju mogące przybierać postać od lekkiego zamglenia, poprzez mleczny wygląd do wytworzenia substancji przypominającej majonez. Ze względu na ograniczoną stabilność emulsji w miarę upływu czasu, zwłaszcza podczas postoju gdy ustaje efekt mieszania na skutek pracy urządzenia, obserwowany może być rozdział faz.
- Wolna woda – wykazująca tendencję do zalegania na dnie zbiorników, tworzenia szlamów, także do kumulowania się wewnątrz króćców i innych trudno dostępnych obszarów układu olejowego.
Raport diagnostyczny Ecol – co warto wiedzieć?
W bazie wiedzy na stronie ecol.eu pojawił się nowy artykuł dotyczący ciekawych elementów elementów raportu diagnostycznego. Artykuł znajduje się pod linkiem:
➡️ “Raport diagnostyczny Ecol – co warto wiedzieć?” (bezpośredni link).
Zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych wpisów w naszej bazie wiedzy.
Najbliższe konferencje, w których bierzemy udział
W czerwcu możesz nas spotkać:
- ➡️ 02-04.09.2024: XXVI Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2024, Bełchatów
- ➡️ 04.09.2024: Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych, Bielsko-Biała
- ➡️ 11-12.09.2024: II Kongres Energetyki Jądrowej, Warszawa
- ➡️ 17-19.09.2024: Lubricant Expo Europe, Düsseldorf, Niemcy
- ➡️ 24-27.09.2024: WindEnergy 2024, Hamburg, Niemcy
Pierwiastek miesiąca
Sód (Na, łac. Natrium) jest metalem bardzo powszechnym w przyrodzie. Stanowi ponad 2% masy skorupy ziemskiej, jednak ze względu na wysoką reaktywność chemiczną nie występuje w stanie pierwiastkowym.
W technologii środków smarnych związki sodu bywają stosowane jako zagęszczacze smarów plastycznych czy inhibitory korozji.
Wzrost zawartości sodu w eksploatowanych olejach jest niepokojącym zjawiskiem – syndromem zanieczyszczenia płynem chłodniczym, słoną wodą lub mineralnym pyłem z zewnątrz.
❗ szkolenia Ecol – save the date ❗
➡️ 11-13.09.2024 r. – szkolenie dla branży kolejowej, (miejsce ogłosimy wkrótce)
➡️ 27-29.11.2024 r. – szkolenie dla branży OZE, Rybnik/Zabrze
❗ nowa domena mailowa – info ❗
W czerwcu przeszliśmy na nową domenę mailową, m.in. dla maila laboratorium@ecol.eu
Stara domena mailowa „@ecol.com.pl” jeszcze działa, ale będzie stopniowo wygaszana. Dziękujemy za zrozumienie i prosimy o aktualizację książek adresowych. 👍
Dziękuję za obecność.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania lub potrzeby, proszę o kontakt.
Katarzyna Paryż, Kierownik biura sprzedaży