FAQ
Próbka Wiedzy #5
28.05.2024
Dzielimy się tym, co istotne – wiedzą z zakresu diagnostyki olejowej, wydarzeniami z życia laboratorium, informacjami o targach. Neweletter wysyłamy raz w miesiącu, w każdy ostatni wtorek. Jest nam bardzo miło, że są Państwo z nami. 🙂
Dlaczego czystość oleju jest ważna?
Zanieczyszczenia w oleju. Skąd pochodzą?
Przez czystość oleju rozumie się ilość zanieczyszczeń w oleju. Oprócz tych przedostających się z zewnątrz, zanieczyszczenia są generowane przez układ w postaci cząstek zużyciowych oraz olej (cząstki degradacji bazy olejowej). Zanieczyszczenia w oleju, szczególnie te duże, są niebezpieczne dla urządzenia i wpływają na jego żywotność, znacząco ją obniżając. Oprócz negatywnego wpływu na układ smarny, zanieczyszczenia mogą również przyspieszać degradację oleju.
Jak monitorować czystość oleju?
W celu śledzenia czystości oleju wykonuje się badania laboratoryjne na tzw. klasę czystości. Wyniki ilości cząstek oraz przedziały wielkościowe mogą być prezentowane w różny sposób, w zależności od zastosowanej normy. W laboratorium Ecol najczęściej prezentujemy kod klasy czystości według normy ISO 4406 np. 18/16/13. Im wyższe wartości w kodzie, tym silniej zanieczyszczony jest olej. Zmiana wartości o 1 świadczy o podwojeniu ilości zanieczyszczeń. W uzależnieniu od typu aplikacji stawiane są różne wymagania co do klasy czystości.
Ze względu na niebezpieczeństwa płynące z zanieczyszczonego oleju, należy prowadzić monitoring klasy czystości oraz zadbać o jego czystość np. poprzez zastosowanie filtracji bocznikowej.
Baza wiedzy na ecol.eu – sprawdź nasze wpisy
Zachęcamy do odwiedzenia sekcji “baza wiedzy” na stronie ecol.eu, w której znajdą Państwo wiele wartościowych wpisów z zakresu diagnostyki i analiz laboratoryjnych. Jednym z nich jest nasz najnowszy artykuł:
➡️ “Przyczyny pienienia się oleju hydraulicznego” (bezpośredni link).
Wpisy można posortować według technologii i branż. Dodatkowe sortowanie obejmuje również listę badań wykonywanych w naszym laboratorium. Nasza baza wiedzy jest na bieżąco rozwijana. Zachęcamy do kontaktu, jeśli widzą Państwo możliwości publikacji wspólnego wpisu, związanego z tematyką badań olejów i szeroko pojętej diagnostyki.
W czerwcu możesz nas spotkać:
- 4 – 6.06.2024: Konferencja PSEW 2024, Świnoujście
- 11.06.2024: Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych, Opole
- 13-14.06.2024: Kongres Efektywności Energetycznej w Przemyśle Spożywczym, Przechlewo
- 17-19.06.2024: Konferencja Naukowo-Techniczna Sekcji Petrol-Gaz: XIX Forum Dyskusyjne, Janów Podlaski
- 18.06.2024: Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych, Mielec
- 18 – 20.06.2024: IX Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”, Gdańsk
Pierwiastek miesiąca
Krzem jest drugim po tlenie najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na ziemi.
W postaci krzemionki występuje głównie w piasku i skałach. Zastosowanie krzemu to:
- produkcja szkła,
- materiały budowlane,
- wyroby ceramiczne,
- silikażel (środek suszący),
- petrochemia (środki smarne).
W diagnostyce olejowej krzem jest głównie kojarzony z zanieczyszczeniami pochodzącymi
z otoczenia, które przedostają się do układu poprzez np. filtr oddechowy/filtr powietrza. Dodatkowo, krzem stanowiący zanieczyszczenie może pochodzić również z:
- uszczelnień silikonowych,
- past montażowych,
- włókien filtra,
- innego środka smarnego.
W zakresie diagnostyki olejowej przyjmuje się, że krzem jest raczej niepożądanym pierwiastkiem, chyba że stanowi dodatek uszlachetniający spełniający rolę antypienną.
W takim przypadku, można czasami obserwować w badaniach jak jego stężenie maleje w miarę upływu czasu. Krzem może stanowić również bazę olejową (olej silikonowy). Co ciekawe, olej silikonowy jest niemieszalny z żadnym innym olejem.
Dziękuję za obecność.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania lub potrzeby, proszę o kontakt.
Katarzyna Paryż, Kierownik biura sprzedaży